10 filmów nakręconych na Śląsku

Śląsk to może nie Nowy Jork, czy chociażby Paryż którego to uliczki i zakamarki serwowane są nam w co drugiej komedii romantycznej, a każdy przeciętny widz sobotniego telewizyjnego kina zna te miasta lepiej niż własne mimo, iż może nigdy nawet nie był w ich pobliżu. Prawda jest taka, że nie mamy się czego wstydzić, w naszym regionie powstało wiele rewelacyjnych produkcji filmowych, a filmy kręcone na Śląsku to bardzo często ciekawa opowieść niosąca za sobą wiele innych walorów niż rozrywka na leniwe popołudnie. Postaram się zaraz kilka z nich przybliżyć.

Wybrałem kilka filmów i seriali których zdjęcia kręcone były na Śląsku, być może znajdziecie wśród nich ulubione pozycje, albo swoje okolice, kto wie a może i będziecie trochę się zdziwicie. Przejdźmy zatem do konkretów.

 

Boisko Bezdomnych

Film Kasi Adamik z 2008 roku, w rolach głównych możemy zobaczyć miedzy innymi Marcina Dorocińskiego, Eryka Lubosa, Bartłomieja Tope, czy Jacka Poniedziałka. Mamy tutaj do czynienia z historią niespełnionego byłego piłkarza Górnika Zabrze, w tej roli wspomniany wcześniej Marcin Dorociński, który swoją wielką historię zaczyna na stacji kolejowej w Rudzie Śląskiej Chebziu. Zdjęcia do filmu były realizowane w Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Katowicach i Siemianowicach Śląskich.

Bogowie

Film obejmuje okres zaledwie trzech lat, od 1983-1986 roku. Tylko tyle i aż tyle, gdyż były to bodaj najważniejsze, ale i najtrudniejsze momenty w życiu Religi. Czterdziestoletni docent dostaje propozycję poprowadzenia kliniki w Zabrzu. Rozbudzone na stażu w USA marzenia lekarza-idealisty o pionierskich w Polsce przeszczepach serca będą mogły się w końcu zrealizować. Rzeczywistość rzuca mu pod nogi kłody. Kardiochirurg przeżywa kolejne porażki, jednak dzielnie stara się dopiąć swojego wielkiego celu.W rolę Zbigniewa Religii wcielił się rewelacyjny Tomasz Kot.

Realizacja filmu odbyła się m.in w Zabrzu, oraz bytomskiej dzielnicy Bobrek. Niestety sceny te były „bezaktorskie”, znaczy to tyle że na planie nie pojawił się żaden aktor, a na ujęciach zobaczyć możemy tylko ulice i mijające się samochody z epoki.

 

Jestem mordercą

Ciężki i mroczny obraz inspirowany historią Zdzisława Marchwickiego, domniemanego „wampira z Zagłębia”. Choć wbrew pozorom nie o samym „wampirze” jest to film, a raczej o moralnej walce prowadzącego śledztwo samego z sobą.

Film kręcono na katowickim Nikiszowcu, ale tłem do wydarzeń w filmie stały się również tereny mysłowickiej kopalni „KWK Mysłowice, oraz w królikarni w Morgach.

 

Czeka na nas świat

Opowieść o Piotrusiu z Tysiąclecia, który nie do końca jest przystosowany do życia w czasach w których się znajduje. 30 latek który nie ma zielnego pojęcia o tym jak zarabiać pieniądze, bo przecież nigdy tego nie robił, a tu nagle świat stawia przed nim nowe wyzwanie.

Film realizowano głównie w Katowicach na os. Tysiąclecia, ale również Czeladzi, Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich.

 

Raj za daleko

Film katowickiego reżysera Radosława Markiewicza, który pokazuję historię Macia, osiemdziesięciokilkuletniego mieszkańca domu pomocy społecznej, który postanawia uciec, żeby zobaczyć się z synem. Przypadkowymi uczestnikami jego wyprawy są kierowca i dwójka pensjonariuszy. Dla każdego z nich podróż ta staje się spełnieniem ukrytych marzeń. Film zrealizowany jest w konwencji paradokumentu, dialogi są improwizowane, a głównych bohaterów grają autentyczni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej. W rolę Macia wciela się nieżyjący już Jan „Kyks” Skrzek, a swoją podróż odbywa z  Jacekiem Borusińskim znanym z Mumio.

W filmie zobaczyć możemy Domu Pomocy Społecznej w Ligocie, jak i inne części Katowic.

Z ciekawostek polecam zerknąć na grę słów w tytule filmy, w śląskiej gwarze rajza to po prostu podróż ; )

 

Benek

Tytułowy bohater traci pracę w kopalni, dostaje górniczą odprawę i bezskutecznie próbuje znaleźć pracę na powierzchni. Jego świat się zawalił. Benek – nieśmiały i nienawykły do walki – musi zacząć wszystko od nowa: pokonać strach, nawiązać kontakty z ludźmi, a nawet nauczyć się mówić pełnymi zdaniami. Za reżyserię „Benka” odpowiada Robert Gliński.

Zdjęcia powstawały Rudzie Śląskiej, Katowicach, Bytomiu i Chorzowie.

 

 

Angelus

Filmu w luźny sposób nawiązuje do historii Grupy Janowskiej. W 1939 roku na Śląsku malarz i teozof Teofil Ociepka zostaje namaszczony przez umierającego mistrza gminy okultystycznej na jego następcę. Po wojnie Teofil wraz z uczniami nabierają pewności, że wobec spełnienia się dwóch proroctw (wybuchu wojny i nastania rządów demonów) należy spodziewać się też ostatecznego zniszczenia ludzkości przez promień Saturna. By ratować świat, gmina musi złożyć ofiarę z niewinnego młodzieńca, Rudolfa, który ma ściągnąć na siebie promień.

Film kręcono w Hucie Kościuszko, Murckach, Nikiszowcu, Giszowcu, Rydułtowach, oraz na stacji kolejowej w Bytomiu Bobrku.

 

Senność

Historie trojga ludzi, którzy pozostają w życiu uśpieni – podejmują złe decyzje, nie potrafią wyjść ze ślepego zaułka. Róża jest świetną aktorką, ale nie może pracować ze względu na chorobę. Adam ma skomplikowane relacje z rodzicami i postanawia nie wracać po ukończeniu studiów w rodzinne strony, natomiast pisarz Robert po napisaniu świetnej powieści cierpi na twórczą niemoc. W filmie zobaczyć możemy Małgorzatę Kożuchowską (Róża), Rafała Maćkowiaka, oraz Krzysztofa Zawadzkiego. Partnerują im: Michał Żebrowski, Bartosz Obuchowicz, Joanna Pierzak, Dorota Pomykała, Andrzej Grabowski, Anna Tomaszewska, Marian Dziędziel, Krzysztof Kolberger, Anna Guzik i Weronika Rosati

Większość akcji filmu rozgrywa się w Chorzowie, ale znajdziemy również sceny z katowickiego dworca PKP.

 

Jesteś Bogiem

Magik, Rahim i Fokus legendy polskiej sceny hip hopowej, to oni razem stworzyli Paktofonike. Choć tak naprawdę film mocno skoncentrowany na osobie zmarłego w 2000 roku rapera Piotra „Magika” Łuszcza. Na jego wzlotach, upadkach, aż do chwili kiedy decyduje się na dramatyczny krok,  który kończy jego życie.

Film zrealizowany głównie w plenerach Górnego Śląska, w Katowicach w Bogucicach, na Osiedlu Wajdy, w katowickim Mega Clubie, ale momentami również i w Mikołowie. Na potrzeby filmu został też odtworzony pożegnalny koncert Paktofoniki w katowickim Spodku.

 

Z odzysku

Historia pochodzącego z biednej, śląskiej rodziny 19-latka. Młody bohater zakochuje się w o wiele starszej Ukraince i pragnie jej oraz jej dziecku zapewnić legalny pobyt w Polsce. Pracuje w fabryce, jednak cały czas jest kuszony możliwością zarobku jako egzekutor długów. Akcję filmu Sławomir Fabicki osadził w ubogich, śląskich dzielnicach i w środowiskach młodzieży bez przyszłości.

Ekipa pojawiła się Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach Lipinach, Zabrzu, Bytomiu, Katowicach, Będzinie i Żelisławicach.

 

Co słonko widziało

Duże, śląskie miasto, a w nim trójka nie znających się bliżej ludzi: mały Sebastian, nastoletnia Marta i Józef. Los sprawia, że każde z nich, zmuszone jest do szybkiego zdobycia niewielkiej, acz będącej poza zasięgiem sumy pieniędzy: by nie utracić godności, by zmienić swe życie, by zachować sny. Scenariusz prowadzony w równoległych, przeplatających się wątkach, opowiada o ich zmaganiach z codziennością.

Film kręcono w Zabrzu, Bytomiu i Chorzowie.

 

Pekin 2008

Film dokumentalny Dagmary Drzazgi opowiada o miejscu w katowickiej dzielnicy Bogucice. Wystarczy tylko wejść między stare budynki, skręcając z ulicy Katowickiej, by stanąć oko w oko z problemami ludzi, którzy na co dzień mierzą się z biedą i brakiem perspektyw. Jedni pocieszają się alkoholem, drudzy pracą, choć przynosi marny dochód, a jeszcze inni marzą o przeprowadzce, czy szansie na lepsze życie dla swoich dzieci. Dotyczy Ślązaków, Cyganów i przyjezdnych, którzy w nowej rzeczywistości już się nie odnaleźli.

Tutaj niestety nie udało mi się znaleźć zwiastuna : (

 

Kryminalni „Misja Śląska” / „Tryptyk Śląski”

Opowieść składająca się z trzech odcinków, w której to znani bohaterowie serialu przyjeżdżają na Śląsk pomóc w rozwiązaniu sprawy „Grabaża”. Gościnnie w serialu zobaczyć można Roberta Talarczyka, oraz Krzysztofa Respondka.

Serial realizowano głównie w Katowicach, Sosnowcu, ale niektóre sceny zrealizowane są również w Rudzie Śląskiej.

 

Pakt (sezon 2)

Dziennikarz śledczy odkrywa skandal seksualny, w który zamieszany jest jeden z ministrów. Z determinacją walczy, aby ujawnić niewygodne szczegóły zdarzenia. Stoi przed nim podwójnie trudne zadanie – odkrycie prawdy oraz ochrona wykorzystanej seksualnie młodej ofiary. Jednocześnie na Śląsku dochodzi do tragicznego wypadku w kopalni. Doprowadza on do konfrontacji między przybyłym na miejsce katastrofy premierem (Mariusz Bonaszewski) a silną i pełną ideałów prezydent Bytomia, Anną Wagner (Magdalena Popławska). Od tego momentu zaczyna się medialna walka o to, czyja wersja zdarzeń jest prawdziwa. Splot wypadków zdestabilizuje sytuację polityczną w Polsce.

W drugim sezonie serialu zobaczyć możemy m.in. Marcina Dorocińskiego, Magdalenę Popławską, Adama Woronowicza, Borysa Szyca, Zbigniewa Zamachowskiego czy Sebastiana Fabijanskiego.

Sceny na Śląsku kręcony były w centrum Katowic w okolicach Spodka, siedziby NOSPRu, oraz Nowego Muzeum Śląskiego, ale również przed UM w Rudzie Śląskiej, była też kopalnia KWK Makoszowy, która udawała fikcyjną bytomską kopalnię Brygida, oraz ujęcia Bytomia.

 

Na koniec jeszcze dwie ciekawostki dotyczące zagranicznych produkcji : )

 

Dolina Bogów / Valley of the Gods

To najnowszy film Lecha Majewskiego, reżysera pochodzącego z Katowic. W produkcję Doliny Bogów zaangażowanych jest wiele gwiazd światowego formatu takich jak Josh Hartnett, John Malkovich, Charlotte Rampling, czy John Rhys-Davies. Zdjęcie realizowane były w Katowicach, gdzie sporo scen nakręconych zostało w Muzeum Śląskim, oraz Sądzie Okręgowym. Na ekranie zobaczymy również Pałac Dietla w Sosnowcu, oraz  Muzeum Zamkowe w Pszczynie wraz z okolicą, a zabytkowe rezydencje mają spełniać rolę posiadłości głównego bohatera. Premiera? Podobno jeszcze 2017 roku.

 

Living the Quake / The Great San Francisco Earthquake

Telewizyjny film, który powstał na setną rocznicę wielkiego trzęsienia ziemi w San Francisco, które miało miejsce w 1906 roku. Zapytacie co San Francisco ma wspólnego ze Śląskiem? Dobre pytanie, ale odpowiedź jest prosta. Producenci filmu realizowali miejsca w miastach Sosnowiec, Mysłowice, Jaworzno, Bytom i Katowice. Co ciekawe spora część zdjęć powstała w cementowni w Pieczyskach (Jaworzno).

Filmu niestety nie udało mi się nigdzie dorwać i zobaczyć, ale mam nadzieję, że kiedyś się to zmieni.

 

 

I to w zasadzie tylko co przygotowałem, miało być kilka a wyszło 16 pozycji. Całkiem nieźle!

W kwestii polecenia filmów wszystkie 14 filmów które znajdują się w tym artykule mogę polecić bez zastanowienia. Nie ma tutaj filmów banalnych i o niczym, a każdy z nich niesie za sobą trochę więcej niż tylko rozrywkę na niedzielne popołudnie, a zresztą co będę pisał, sprawdźcie sami!

Jeśli znacie inne ciekawe produkcje choć częściowo zrealizowane na Śląsku podrzucajcie w komentarzach, a za jakiś czas pojawi się druga kolejna lista : )

 

Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed

LoveSilesia.pl korzysta z tzw. "cookies", korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close