IV Przystanek Żory – 10-11.08.2019

W tym roku już po raz czwarty spotkamy się na Przystanku Żory i jak przy poprzednich edycjach nie mamy żadnych powodów do narzekań. Organizatorzy zadbali o to by dwa dni upłynęły nam przy największych polskich gwiazdach rockowej i metalowej sceny.

 

W tym roku na Przystanku Żory w ciągu 2 festiwalowych dni w Parku Cegielnia zobaczymy 14 zespołów:

 

Acid Drinkers

Acid Drinkers (po polsku Kwasożłopy) to zespół rock’n’rollowy założony przy butelce taniego wina w Poznaniu! Gdyby butelka nie została szybko wypita dziś miała by już 30 lat! Dlatego tego roku zapraszają nas na wspólne świętowanie ich okrągłych urodzin! Zgodnie z przysłowiem – im starsi tym lepsi! Panowie psują robotę Kazimierzowi Wielkiemu- zastają miasta murowane, a zostawiają zgruzowane. Objechali Polskę wzdłuż i wszerz grając ponad 2000 koncertów. Wiele z nich dziesiątki tysięcy fanów pamięta do dziś. Na swoim koncie mają 17 płyt, które znacząco wpłynęły na polską scenę muzyczną – dość wymienić „Infernal Connection”, „High Proof Cosmic Milk”, czy „The State Of Mind Report”. Acid Drinkers tworzy czterech charyzmatycznych muzyków, czyli Titus, Popcorn, Ślimak i Dzwon, których popularność wyszła daleko poza scenę metalową! 

 

Power Of Trinity

Power of Trinity powstali w 1996 roku w Łodzi. Muzyka grana przez grupę charakteryzuje się oryginalnym stylem poprzez łączenie gatunków rock, dub, reggae i elektroniki. Debiutancka płyta zespołu, „11”, znalazła się wśród dziesięciu najważniejszych polskich debiutów ostatniej dekady według magazynu „Teraz Rock”. Drugi album „Locomotiv” zyskał miano jednej z najpopularniejszych polskich płyt rockowych 2011 roku. Singiel „Chodź ze mną” podbił playlisty wielu stacji radiowych, a liczba odtworzeń w serwisie YouTube przekroczyła pięć milionów. W roku 2012 zespół zdobył prestiżowe Grand Prix Orange Warsaw Festiwal, na którym wystąpił m.in. u boku Lauren Hill, Prodigy i Linkin Park. Na początku września 2014 roku odbyła się premiera trzeciego, doskonale przyjętego przez krytyków i fanów, studyjnego krążka „Legorock”.
„Ultramagnetic”, czwarty studyjny album łódzkiego zespołu Power of Trinity miał swoją premierę 7 września 2018 roku.

 

Jelonek

„Jelonek” to solowy projekt skrzypka Michała Jelonka i to właśnie skrzypce są na pierwszym 
planie jako główny, prawie pozytywny bohater tej opowieści. Skrzypce jako instrument jednocześnie melancholijny i histeryczny, delikatny i drapieżny nadają się wyśmienicie jako (pół) przewodnik po różnych gatunkach muzycznych a także jako adwokat rockowego diabła we wzniosłym świecie muzyki klasycznej.
Muzyka Michała Jelonka jest w przeważającej większości rockowa i rock metalowa, instrumentalna o dużych wpływach muzyki klasycznej (np. „Barock” inspirowany muzykę baroku czy „Romantic Revenge” epoki romantyzmu) lub wręcz z zastosowaniem cytatów z muzyki wielkich klasyków, takich jak: Vivaldi, Paganini, Rosinni, Chopin, Chaczaturian, Suppe i innych, w rockowych aranżacjach. 

 

Cochise

Białostocki zespół grający muzykę, będącą oryginalnym połączeniem rocka i grunge’u. Grupa powstała w 2004 roku i od tego czasu zagrała kilkaset koncertów oraz nagrała pięć albumów, wydanych przez wytwórnie Mystic i Metal Mind. Zespół kilkukrotnie koncertował za granicą (w Niemczech, Belgii i Anglii), a w 2016 roku zagrał na dużej scenie
Przystanku Woodstock. Obecnie Cochise rozpoczyna nagrywanie szóstego studyjnego albumu, którego premierę zaplanowano na październik 2019.

 

Alcoholica

Powstała w 2004 roku w Świerklańcu. Przez trzynaście lat zespół grał jako tribute band Metalliki, wreszcie w roku 2017 własnymi siłami wydana została płyta długogrająca „SUB ZERO” z autorskim materiałem kapeli. Wiosną 2019 roku opublikowane zostały dwa nowe single, a zespół przygotowuje się do nagrania kolejnej płyty. Do dziś ALCOHOLICA zagrała w Polsce ponad 400 koncertów – od małych klubów po duże festiwale. Na koncertach zespół łączy utwory zespołu Metallica a także swój materiał. Energii na koncertach nie brakuje!

 

Łydka Grubasa

Łydka Grubasa to zespół, który ciężko jednoznacznie zakwalifikować. Muzycznie stanowi wypadkową wszelkich gatunków rockowych, wymieszanych często w karkołomnych konfiguracjach. Tekstowo to bieżąca publicystyka ubrana w humorystyczny, sarkastyczny, czasem dosadny tekst. Mieszanka ta gwarantuje mnóstwo gitarowej energii, bardzo pozytywną aurę płynącą ze sceny oraz dawkę śmiechu połączoną z refleksją.

 

Lustro

Zespól LUSTRO powstał z potrzeby serca. Z potrzeby wyrzucenia z siebie emocji i wyrażenia swojego zdania na temat tego, co wokół nas i tego, co dzieje się w nas samych.
Początki zespołu sięgają roku 2003. LUSTRO porusza się w konwencji szeroko pojętej muzyki rockowej bez deklaracji kierunkowych. Muzyka kapeli została doceniona Nagrodą Publiczności na Jarocin Festiwal 2007. 

 

SickNest

Zespół SickNest powstał w styczniu 2011 roku. Przyjęta nazwa odzwierciedla to co dzieje się muzycznie wewnątrz zespołu. Każdy z nas jest oryginalny w swój szalony sposób, który daje możliwość stworzenia niepowtarzalnej muzyki.
W 2012 roku zespół nagrał demo, gdzie zostały umieszczone dwa zupełnie różne muzycznie utwory, pokazujące potencjał grupy. Materiał został dobrze przyjęty o czym świadczą recenzje, frekwencja na koncertach oraz zaproszenia do supportowania m.in. Jelonka, Kata, Turbo oraz Cradle of Filth.
Pod koniec roku 2014 zakończyły się prace nad pierwszym pełnym albumem, który nosi tytuł Reality Imprisoned. 8 mocno progresywnych utworów inspirowanych wieloma gatunkami metalu, które zawierają również dozę innych stylów muzycznych.

 

Transgresja

TRANSGRESJA to olbrzymia dawka energetycznej muzyki z oszałamiającymi i szokującymi efektami świetlnymi. Na scenę ostro wchodzi psychodeliczna Transgresja: finaliści Antyfestu 2018, półfinaliści Mam Talent 2018, laureaci wielu przeglądów i festiwali. Wizerunkowe szaleństwo, perfekcyjna stylizacja sceniczna artystów oparta na farbach fluorescencyjnych gwarantuje niezapomniane wrażenia wizualne.
Bardzo mocny i życiowy przekaz tekstów, metafizyczne i liryczne przekraczanie granic i schematów powoduje, że niełatwo zespół zaszufladkować.
Mówią: gramy mocny, psychodeliczny ROCK.
15 marca 2019 roku ukazał się nakładem SP RECORDS debiutancki krążek „BRAK RÓWNOWAGI”

 

Dream Atlas

Dream Atlas to formacja grająca progresywnego/alternatywnego rocka, zawiązana z początkiem 2016 r. W swojej twórczości czerpią inspirację z wielu źródeł, a śmiałe kompozycje od początku były znakiem rozpoznawczym zespołu.
Zespół jest laureatem wielu nagród, m.in. Antyfestu Antyradia 2017. Grał na festiwalu Rock for People 2017, Gali Płyty Rocku Antyradia 2017, czy Pol’and’Rock 2018.
Koncerty Dream Atlas to przede wszystkim różnorodne kompozycje, zapamiętywalne melodie i wielka dawka energii na scenie!

 

Last Of The Crown

Katowicki zespół łączący wpływy współczesnych gatunków muzyki metalowej takich jak progressive metal, djent oraz metalcore.
Band powstał na początku 2017 roku w Katowicach, jednak każdy jego członek pochodzi z innego miasta – Katowice, Rybnik, Piekary Śląskie, Żory. Last of the Crown oficjalnie podaje, że jest z Katowic.
Zespół stawia na dużą ilość melodii oraz śpiewanego wokalu połączoną razem z agresją i wychodzeniem poza schematy.
W połowie 2018 roku wydali swój debiutancki krążek zatytułowany Volume I, na który składa się 8 kompozycji. Album został zrealizowany przez zespół samodzielnie – od miksów do oprawy graficznej.
Kapela regularnie koncertuje, tworzy nowy materiał i stara się realizować coraz bardziej ambitne plany. 

 

HellHeaven

Muzyka grupy jest szeroko pojętą wariacją na temat melodyjnego rocka progresywnego, post rocka oraz metalu z nutą wpływów dalekiego i bliskiego wschodu. Niestandardowe pejzaże muzyczne łączą się zgrabnie z melodyjnością i przystępnością, co stanowi dość niespotykane połączenie muzyki nieprostej, wymagającej i rozbudowanej, z przyswajalną, delikatną i miłą dla ucha melodyką. To miks dźwięków, które z jednej strony frapują a z drugiej pozostają w głowach słuchaczy na długie miesiące… 

 

8 Lat w Tybecie

Zespół 8 lat w Tybecie to piątka silnych charakterów ze Śląska Cieszyńskiego, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Determinacja i upór w dążeniu do celu to sprawa nadrzędna. Muzycy przekładają treść nad formę, stawiają na naturalność i wiarygodność, co też można usłyszeć na debiutanckim albumie „Betonu nie spalą”, wydanym końcem lutego 2019.

Rockowe brzmienia, osadzone w klimacie RATM, przefiltrowane przez wpływ polskich wykonawców Kazika Na Żywo czy Luxtorpeda, a także niebanalne polskie teksty w trafny sposób komentujące zwykłą codzienność i relacje międzyludzkie stanowią o sile zespołu.

 

Over The Under

Polski zespół grający muzykę w klimacie southern / groove metal, stoner rock i blues. W styczniu 2016 ukazała się debiutancka płyta. Zespół w ciągu 2 lat działalności zagrał ponad 250 koncertów!!!

 

ZONE

ZONE powstał w Karwinie w 2014 r. Początkowo miał to być jednoosobowy projekt, jednak bardzo szybko przekształcił się w pełnoprawny zespół. Obecnie zespół tworzy dwóch Czechów i dwóch Polaków. Muzyka ZONE to głównie metal bez oglądania się na styl i chociaż najwięcej jest tutaj thrashu to jednak wprawne ucho wychwyci inspiracje death, black, heavy, a nawet metalem gotyckim. Do tej pory, pod skrzydłami Hellshop, wyszła debiutancka płyta pt. World is Vain, a zespół nakręcił dwa teledyski i zagrał trasę po Polsce, Czechach i Wielkiej Brytanii.

 

Popiół

Zespół obecny na polskiej scenie od roku 2000. Ich muzyka to połączenie rockowej energii i zaangażowanych tekstów. W 2008 roku wydali album „Okno na świat”, z którym zjeździli Polskę wzdłuż i wszerz. Dziś, po latach milczenia wracają z nowym głosem i nowym materiałem.

 

Bajzel

Piotr Piasecki – BAJZEL to człowiek orkiestra – tak naprawdę nie do końca mieszczący się w jakichkolwiek schematach czy gatunkach muzycznych. Sam pisze teksty, tworzy muzykę, śpiewa, gra, recytuje. Looper, gitara, elektronika, bit, melodia i rock and roll! Niedowierzanie, że w pojedynkę można to, czego inni całymi latami i dużymi składami nie zrobili. Przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar i wokali śpiewanych na żywo tworzy muzykę przypominającą kilkuosobowy zespół. Bezwzględnie, tanecznie i zabawowo.
Bajzel właśnie skończył nagrania do nowej płyty, wkrótce klip premierowy!
Na koncercie usłyszymy również nowy materiał.

 

Sam Przystanek Żory to impreza w 100% darmowa, natomiast organizatorzy zachęcają do dobrowolnych wpłat dzięki którym, możliwe będzie pokrycie obecnych kosztów jak i organizacja kolejnych edycji w przyszłości. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na oficjalnym Facebooku Przystanku Żory!

Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed

LoveSilesia.pl korzysta z tzw. "cookies", korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close